TMC is an independent, primarily volunteer organization that relies on ad revenue to cover its operating costs. Please consider whitelisting TMC on your ad blocker and becoming a Supporting Member. For more info: Support TMC

Electricity is $5/gallon

Discussion in 'Model 3' started by 1.21GW, Jul 27, 2018.

  1. 1.21GW

    1.21GW Member

    Joined:
    Jul 23, 2018
    Messages:
    55
    Location:
    Michigan
    At $0.15 / kWh, electricity costs the equivalent to $5/gallon of gasoline

    Just a random fact of the day. Enjoy

    * 1 gallon = 33.7 kWh
    ** Long range Model 3 holds just over 2 gallons of equivalent energy
    ***Luckily EVs are more efficient
     
    • Funny x 13
    • Disagree x 8
    • Like x 1
  2. marusan

    marusan Member

    Joined:
    May 15, 2018
    Messages:
    89
    Location:
    Silicon Valley, CA
    If gasoline were $5/gal, I suspect ICE cars would start getting more efficient again.
     
    • Informative x 1
  3. Daniel in SD

    Daniel in SD Member

    Joined:
    Jan 25, 2018
    Messages:
    931
    Location:
    San Diego
    The most efficient engines are only about 40% efficient though :p
     
    • Informative x 1
    • Like x 1
  4. chronopc

    chronopc Active Member

    Joined:
    Jul 8, 2017
    Messages:
    1,473
    Location:
    California
    At $0.15 / kWh each mile in a model 3 costs about 3.6 cents.
     
    • Like x 3
    • Helpful x 2
  5. Robotpedlr

    Robotpedlr Supporting Member

    Joined:
    Dec 17, 2017
    Messages:
    124
    Location:
    Seattle
    Based on that number, taking it a step further. Assuming an equivalent ICE car would get about 30/mpg. That means you are paying the equivalent of about $1.08/gal (30 miles x 3.6 cents). Which is similar to my calcs for my MS at 11 cents/Kwh. So MUCH better than $5/gal
     
    • Like x 4
  6. JeffK

    JeffK Well-Known Member

    Joined:
    Apr 27, 2016
    Messages:
    5,911
    Location:
    Indianapolis
    If you had a large enough pre-existing solar installation plus storage then it'd be next to $0 / gallon. So there's that.
     
    • Like x 4
    • Love x 2
  7. Verynoice

    Verynoice Member

    Joined:
    Dec 12, 2017
    Messages:
    11
    Location:
    Baltimore
    Those calculations are all fine and nice, but when was the last time you pulled up to a building in an ICE car and filled your tank for free?
     
    • Like x 3
    • Love x 2
  8. commasign

    commasign Tesla Superfan

    Joined:
    Aug 31, 2013
    Messages:
    1,938
    Location:
    Davis, CA
    $8000 for a 2kW solar PV system will generate enough electricity to drive about 15,000 miles per year for 20+ years. Let's say 20 years to be conservative (also the typical panel warranty these days). 20 years x 15,000 miles/yr = 300,000 miles. Assuming a 30mpg premium gas car equivalent, that would be 10,000 gallons of gas. $8000/10,000 gallons = $0.80/gallon.

    Ok, gotta factor in replacing the inverter at some point and decreased efficiency of the panels over time, and maybe you live somewhere that doesn't get as much sun, and maybe you drive a big "less efficient" EV SUV, and maybe we'll compare it to a 50mpg hybrid, but we're still in the ballpark of under $1.50/gallon equivalent even in the worst case scenario.
     
    • Like x 1
  9. SageBrush

    SageBrush 2018: Drain the Sewer

    Joined:
    May 7, 2015
    Messages:
    6,060
    Location:
    Colorado
    Too bad that power plants waste ~ 2/3 to make electricity.
     
    • Disagree x 2
  10. CricTic

    CricTic Member

    Joined:
    Mar 21, 2014
    Messages:
    86
    Location:
    United States
    I can fill my ICE with 2 gallons of gas in about 10 seconds.

    YOUR MOVE TESLA!! :p
     
    • Funny x 3
  11. Zythryn

    Zythryn M3 Silver, M3 Midnight Silver

    Joined:
    Mar 18, 2009
    Messages:
    2,028
    Location:
    Minnesota
    I think you mean “Just random bad math of the day.”
     
    • Like x 8
    • Funny x 2
    • Informative x 1
    • Love x 1
  12. SageBrush

    SageBrush 2018: Drain the Sewer

    Joined:
    May 7, 2015
    Messages:
    6,060
    Location:
    Colorado
    Yep, although it can be much cheaper.

    I paid 1/3 your presumed cost for top of the line equipment. My car runs 0.5 cents a mile to fuel. The same 30 mpg car would have to find gas at 15 cents a gallon to compete.
     
    • Like x 2
  13. gregd

    gregd Active Member

    Joined:
    Dec 31, 2014
    Messages:
    1,919
    Location:
    CM98
    Your ICE can empty your wallet about 10 times faster than my EV.
     
    • Funny x 6
    • Like x 3
    • Love x 3
  14. Garlan Garner

    Garlan Garner Well-Known Member

    Joined:
    Mar 31, 2016
    Messages:
    7,905
    Location:
    Chicagoland
    And then only use about a pint of it to actually move the car.

    I would challenge you to hook up your ICE exhaust through your bedroom window and have a good nights sleep.
    I can run my EV in my room.

    Your Move.
     
    • Like x 2
    • Disagree x 1
    • Funny x 1
  15. SageBrush

    SageBrush 2018: Drain the Sewer

    Joined:
    May 7, 2015
    Messages:
    6,060
    Location:
    Colorado
    #15 SageBrush, Jul 27, 2018
    Last edited: Jul 27, 2018
    This is too easy ...

    Two gallons, $6, say 50 miles range and 12 cents a mile

    I plug in at home, 5 seconds spent
    After a good nights sleep, I take the plug out: 5 seconds
    Up to 340 miles, 0.5 cents a mile
     
    • Like x 19
    • Love x 3
    • Helpful x 1
    • Disagree x 1
  16. brianman

    brianman Burrito Founder

    Joined:
    Nov 10, 2011
    Messages:
    16,627
    Ignoring vehicles and the overhead of preparing and delivering that gasoline for a moment...

    What's the most efficient consumer-available gasoline-to-energy converter that fits in a one-car garage these days?
     
  17. 1.21GW

    1.21GW Member

    Joined:
    Jul 23, 2018
    Messages:
    55
    Location:
    Michigan
    Gasoline? 41% brake thermal efficient Toyota TNGA 2.0L engine in hybrid applications

    Diesels can do better, but the Toyota is leading the gasoline engines, Granted its peak efficiency is in a very narrow portion of the operation.
     
    • Disagree x 1
  18. Lloyd

    Lloyd Well-Known Member

    Joined:
    Jan 12, 2011
    Messages:
    5,728
    Location:
    San Luis Obispo, CA
    I can fill my Tesla every night in about 2 seconds. The time it takes me to plug it in, and for Free with solar.
     
    • Like x 3
  19. PoitNarf

    PoitNarf The Clown Prince of Crime

    Joined:
    Jun 7, 2016
    Messages:
    1,169
    Location:
    NJ
    If you’re thinking of getting a portable generator get a dual fuel one that works on gasoline or propane. Gas will go bad eventually, but propane can be stored indefinitely. Propane can also still be obtained in a power outage when a gas station pump would be inoperable.
     
  20. CricTic

    CricTic Member

    Joined:
    Mar 21, 2014
    Messages:
    86
    Location:
    United States
    Well, that got dark pretty quickly.
     
    • Funny x 9

Share This Page

  • About Us

    Formed in 2006, Tesla Motors Club (TMC) was the first independent online Tesla community. Today it remains the largest and most dynamic community of Tesla enthusiasts. Learn more.
  • Do you value your experience at TMC? Consider becoming a Supporting Member of Tesla Motors Club. As a thank you for your contribution, you'll get nearly no ads in the Community and Groups sections. Additional perks are available depending on the level of contribution. Please visit the Account Upgrades page for more details.


    SUPPORT TMC