TMC is an independent, primarily volunteer organization that relies on ad revenue to cover its operating costs. Please consider whitelisting TMC on your ad blocker or making a Paypal contribution here: paypal.me/SupportTMC

Model S Operating Costs = $0.93 / Gallon Equivalent

Discussion in 'Model S' started by Jack, Jun 4, 2013.

  1. Jack

    Jack P-880

    Joined:
    Aug 15, 2012
    Messages:
    106
    Location:
    Waquoit MA
    I'm coming up on 6 months of owning my Model S, and just did some math on the operating costs.

    I've logged 6,000 miles @ 2,000 kwh. At my cost of .14 / kwh, I've accrued $280 in energy costs. An equivalent icemobile, say 7 - S - A8 - assuming 20 MPG - would have burned 300 gallons of petrol - at the cost of $1,050 @ $3.50 / gallon. So my equivalent cost per gallon is 28/105*$3.50 = $0.93. Further, considering that i'm able to charge at work, in Boston parking garages and on the road with no cost, i'm realizing about $0.35/Gallon - exactly what i paid to fill my '68 Charger!

    On another note - has anyone else experienced a change in charge capacity after 4.5 - i was charging to 242 prior to 4.5, and now charge to 236 - further, the Android App rated range does not match the range reported in the car - the release notes mentioned something about this, but it was a bit cryptic - as passionate as we are about the car, charging capacity is a major metric i watch carefully and don't quite appreciate the change and its implications (why done, impact on battery life, when to 'trip charge', etc.). Any insights here would be appreciated.

    Thanks,

    Jack
     
  2. archibaldcrane

    Joined:
    Oct 8, 2012
    Messages:
    36
    Location:
    Echo Park, Los Angeles, CA
    Premium fuel is only 3.50/gal in Boston right now?

    Sent from my SCH-I545 using Tapatalk 4 Beta
     
  3. Denarius

    Denarius Active Member

    Joined:
    Apr 27, 2013
    Messages:
    1,349
    Location:
    Utah
    I love seeing numbers like this. I haven't taken delivery yet but with premium here hovering around 3.80 at the moment and with my electric costs at .087 per kWh, my operating costs are going to drop significantly.
     
  4. brianman

    brianman Burrito Founder

    Joined:
    Nov 10, 2011
    Messages:
    15,487
    92% 4.4 "standard"
    90% 4.5 "default after upgrading"

    That's my current theory.
     
  5. Jack

    Jack P-880

    Joined:
    Aug 15, 2012
    Messages:
    106
    Location:
    Waquoit MA
    That foots perfectly with my numbers. But why the change? There surely has been a lot of discussion about best charging practices, which affects our day-to-day behavior - so it would be most helpful to understand the rationale behind this change.
     
  6. ChadS

    ChadS Petroleum is for sissies

    Joined:
    Jul 16, 2009
    Messages:
    2,401
    Agreed, there are a lot of things that would be helpful to know, and I'd love to know this too. But Tesla has a habit of not telling us. I assume it's because they want the flexibility to change it in the future, though I could make other guesses.
     
  7. Rodolfo Paiz

    Rodolfo Paiz P85 "Plug and Play"

    Joined:
    Nov 19, 2012
    Messages:
    681
    Location:
    Miami, FL
    Two of your most critical numbers are very different from mine. First, my wife's BMW 535 Gran Turismo gets a combined 15 mpg, even with the smallest engine BMW offers for that car. And premium unleaded (91/93 octane) around here is around $4.00/gallon ($3.85 to $4.20 range). With those numbers, the Model S comes out even better.

    I've gotten used to explaining the comparison to others simply in cents per mile. The BMW (15 mpg @ $4.20) costs $0.28/mile, while the Model S (350 Wh/mile, $0.12/KWh) costs $0.04/mile. That's a 7x difference, or an 85% lower cost per mile.
     
  8. deonb

    deonb Active Member

    Joined:
    Mar 4, 2013
    Messages:
    3,020
    Location:
    Redmond, WA
    Miles per dollar may be better relatable for some people than cents per mile. You BMW goes 3.5 miles on a dollar. You Tesla goes 25.
     
  9. xray

    xray P85 6313 - X Res 3450

    Joined:
    Feb 7, 2013
    Messages:
    146
    Location:
    Newport Coast, CA
    My electricity bill has actually gone down after we got the car because we actually started paying attention to it. Converting to LED lightbulbs, turning off the computer with 4 monitors, and generally stopping the ridiculously inefficient behaviors which we had before we got the car have resulted in bills that are lower.

    As of today, I've used 6515.2 miles, 2459.9 kWh, avg energy 378Wh/mile. I'm on TOU with Southern California Edison, which just recently changed rates (again!!). It used to be $0.20 cents for super off peak but I believe it's now $0.10 per kW. Not all my charge has been at home but for illustrations purposes, let's say I paid about ~$250 for those ~2500 kwh. I use to have a 550GT, which would get under 15 miles per gallon but lets be generous and say I got 15 miles per gallon (while going downhill constantly). 6515 miles/15 miles per gallon is 434 gallons. Around here, I'll use about $4 as an easy way to calculate that it would have cost me $1736 to cover the same number of miles. We could attempt that same illustration with my Prius V, we'll say I get 40 mpg, which I don't, but let's say I do. That would be ~163 gallons or $652. Of course, those that drive a Prius would argue that the car costs a lot less and therefore the comparison is ludicrous. I would agree. Of course, you wouldn't buy the Tesla solely for purposes of getting gas mileage. You buy (or lease it) to drive similar to an equivalently priced BMW but efficiently like a Prius (or equivalent small car). It's like getting the best of both worlds.

    My simple illustration when asked is I can go about 200 miles on my 85 kwh battery (real world driving). I pay about $8 to charge that battery so I get about 100 miles per equivalent gallon (at $4 per gallon).
    I think when you say 100 miles per gallon, that gets peoples' attention.
     
  10. brianman

    brianman Burrito Founder

    Joined:
    Nov 10, 2011
    Messages:
    15,487
    My REST data seems to support the 92-93 to 90 change as well:
     
  11. fluxemag

    fluxemag Member

    Joined:
    Jan 10, 2013
    Messages:
    342
    Location:
    Portland, OR
    I've had the car a little over a week. Pre-cooling the car, even when not plugged in when it's 108 outside. Driving the wheels off it, still around 375Wh/mi. With SRP rates on TOU under 7 cents per kWh, it's costing me about 2.5 cents per mile. My G37 in comparison cost around 20 cents per mile at $3.75 gas and 19mpg. If I drove like a normal person (which I won't), I could get it closer to the rated range, but that would only be 2 cents per mile. I'll pay the extra $75 a year to drive it fast and keep it cool. And once the charging station goes in at work...all bets are off. It would be nice if the app would allow you to set a temp when the car is plugged in to keep the cabin under a certain limit. I'm not saying keep it 75 degrees in there all day, but I don't like the idea of the car getting up to 150 in the summer. And currently the climate control only stays on 30 min.
     

Share This Page