Welcome to Tesla Motors Club
Discuss Tesla's Model S, Model 3, Model X, Model Y, Cybertruck, Roadster and More.
Register

Tesla Model 3 reservation in ROMANIA ?

This site may earn commission on affiliate links.
Salut baieti! Ma gandesc sa fac si eu o rezervare (acum mi-am dat seama ca un termen de 2-3 ani chiar ar fi perfect, avand in vedere masina actuala), si am vrut sa va intreb daca mai sunt ceva update-uri legate de Tesla in Romania. Voi unde a-ti facut comanda (si de unde o sa va luati masina, daca Tesla nu deschide reprezentanta la noi)?
 
Salut szabi4!

Eu am facut comanda pe site-ul tesla. Faci cont si platesti cu un card.
Daca nu o sa faca la noi reprezentata probabil ca trebuie mers in Olanda sa iti ridici masina.
Pentru service eu mai mult ca sigur o sa merg la Budapesta si daca o sa fie la noi (probabil doar in Bucuresti).

Sper sa se adune cati mai multi la noi pt. ca asta va aduce mai repede si in tara noastra prezenta Tesla.
Pe mine ma intereseaza si partea de Tesla Energy ... poate mai mult decat masina.
 
Salut
Sunt si eu pe lista....din 1apr 2016
Acum dupa lansarea oficiala de azi poti avea un estimate pe site-ul tesla..pt nr meu de rezervare "early 2019"
Pana atunci mai sunt 18 luni...deja range-ul anuntat cred ca o sa fie depasit de multi alti producatori
 
Salut dancri77!

Ma bucur ca suntem mai multi.
In functie de numarul de rezervari dintr-o anumita regiune Tesla poate decide daca vine mai repede sau mai tarziu cu toate serviciile.
Eu astept si partea de energy. Panouri solare + powerwall suna foarte bine. In special in cativa ani cand mai scad preturile.
 
Salutari tuturor, si eu am rezervat pe 1 aprilie 2016 dupa unveil. Stie cineva daca exista vreo varianta de a primi subventia de 10.000 de Euro daca Tesla nu vinde direct in Romania, de ex. printr-o firma intermediara inregistrata in Romania, care ar importa masina?
 
Salut dancri77!

Ma bucur ca suntem mai multi.
In functie de numarul de rezervari dintr-o anumita regiune Tesla poate decide daca vine mai repede sau mai tarziu cu toate serviciile.
Eu astept si partea de energy. Panouri solare + powerwall suna foarte bine. In special in cativa ani cand mai scad preturile.

Intre timp mi-am instalat cateva panouri fotovoltaice, sunt solutii bune pe piata in zona energy acum si inafara marcilor Tesla. Totusi costul stocarii energiei in baterii este inca foarte mare, eu am mers pe varianta autoconsum cu microinvertoare, deocamdata sistem mai mic de 1 KW.
 
Salut,
Și eu am comandat tot prin Aprilie, 2016 si încă nimic. Între timp mi-am luat Model S 90D facelift.
Mentenanța nu e o problema pentru că nu este obligatorie la 30.000 de km, este la nivel de recomandare. Cat despre locație, cel mai apropiat service center este este la Viena. Iar finanțatori nu v-am recomanda BT Leasing (cu care am semnat eu) pentru că nu sunt decât niște non-profesionisti avari in schimb trebuie discutată problema TVA pe care Tesla nu ți-l rambursează și nici nu te scutesc. Te trimit la Finanțele lor sa ți-l recuperezi.
 
Am sunat la reprezentanta din Olanda si un agent mi-a spus ca nu stie cand se vor deschide comenzile pentru Romania, crede ca nu degraba. Mi-a recomandat sa imi cer inapoi depozitul si sa imi iau un Model S :)
Ati vazut ca exista varianta achizitiei de la dealeri din Germania, cum a facut Buhnici. A incercat cineva acea varianta?
 
Tocmai am primit asta prin email:

Screen Shot 2019-08-26 at 17.25.14.png

Inca nu am incercat sa-mi convertesc rezervarea in comanda.
 
Am primit formularele pentru livrare. Masina se livreaza din Tilburg doar printr-o firma partenera Tesla, Tradisa.
Pretul de livrare pentru Cluj este 1500 EUR + TVA (platforma deschisa) sau 2000 EUR + TVA (inchisa).
Tesla nu accepta acum alte modalitati de livrare sau colectare personala, acestea vor fi disponibile "late 2020".
 
  • Informative
Reactions: digistyl3