Welcome to Tesla Motors Club
Discuss Tesla's Model S, Model 3, Model X, Model Y, Cybertruck, Roadster and More.
Register

Greek M3 Highland Arrivals 2023

This site may earn commission on affiliate links.
Μακάρι να είναι έστω στο rcc antwerp που φτάνει σήμερα, αν και θεωρούσα πιο πιθανό το glovis star με το glovis champion, λόγω των ημερομηνιών που έχουμε!!!
Εμένα μου φαίνεται δύσκολο να είναι σε αυτό που φτάνει σήμερα κι επειδή ακούω συνέχεια ότι σε εμάς τα φέρνουν από Βαρκελώνη υποθέτω ότι είναι στο glovis champion που θα φτάσει γύρω στις 10 Νοεμβρίου. Ταιριάζουν και οι ημερομηνίες 😛
 
  • Like
Reactions: GreekNavy
Εμένα μου φαίνεται δύσκολο να είναι σε αυτό που φτάνει σήμερα κι επειδή ακούω συνέχεια ότι σε εμάς τα φέρνουν από Βαρκελώνη υποθέτω ότι είναι στο glovis champion που θα φτάσει γύρω στις 10 Νοεμβρίου. Ταιριάζουν και οι ημερομηνίες 😛
Για να δούμε, σήμερα εντωμεταξυ μπήκα και στη φαση της αίτησης σε φάση Υποβολής δικαιολογητικών Ολοκλήρωσης στο κινούμαι ηλεκτρικά. Φαίνεται ότι τα πράγματα λόγω και της μείωσης των αιτήσεων λόγω ελλιπών πόρων, κινούνται εμφανώς πιο γρήγορα.
 
  • Like
Reactions: GeorgeM3SR
Ενημέρωση από ΤESLA Μαρούσι τωρα

Η εφαρμογή έχει bug μη δίνετε σημασία. Περιμένουμε πολλά αυτοκίνητα και λογικά μέχρι τέλος του χρόνου θα εξυπηρετηθούν οι παραγγελίες που έχουν γίνει με σειρά που πραγματοποιηθηκαν. Μου ανέφεραν περίπτωση που έχει ημερομηνία παράδοσης Ιούλιο '24 και μου είπαν ότι είναι λάθος.
Χθες πήραν VIN τα Black, Red, Stealth Gray.
Δεν έχουν ιδέα (ή δεν αποκαλύπτουν) το καράβι ή τη διαδρομή. Μου είπαν παλαιότερα η διαδρομή ήταν Βέλγιο - Βαρκελώνη - Αθήνα αλλά αυτό μπορεί να αλλάξει λόγω προσπάθειας για βελτιστοποίηση των logistics.
 
  • Like
Reactions: GreekNavy
Ενημέρωση από ΤESLA Μαρούσι τωρα

Η εφαρμογή έχει bug μη δίνετε σημασία. Περιμένουμε πολλά αυτοκίνητα και λογικά μέχρι τέλος του χρόνου θα εξυπηρετηθούν οι παραγγελίες που έχουν γίνει με σειρά που πραγματοποιηθηκαν. Μου ανέφεραν περίπτωση που έχει ημερομηνία παράδοσης Ιούλιο '24 και μου είπαν ότι είναι λάθος.
Χθες πήραν VIN τα Black, Red, Stealth Gray.
Δεν έχουν ιδέα (ή δεν αποκαλύπτουν) το καράβι ή τη διαδρομή. Μου είπαν παλαιότερα η διαδρομή ήταν Βέλγιο - Βαρκελώνη - Αθήνα αλλά αυτό μπορεί να αλλάξει λόγω προσπάθειας για βελτιστοποίηση των logistics.
Για να λένε μέχρι τέλους του χρόνου η αντιπροσωπεία,εγώ βάζω και ένα με δύο μήνες μετά..
 
Για να λένε μέχρι τέλους του χρόνου η αντιπροσωπεία,εγώ βάζω και ένα με δύο μήνες μετά..
Τα highlands γενικά τα τρέχουν πολύ, αλλα Θα δείξει γιατί το μεγαλύτερο πρόβλημα στην Ελλάδα ήταν τα logistics. Αν τα βελτιώσουν, δεν το θεωρώ και απίθανο οι πρώτες παραγγελίες του Σεπτέμβρη, να παραδοθούν Δεκέμβρη. Τουλάχιστον στην υπόλοιπη Ευρώπη τα παραλαμβάνουν οι περισσότεροι Νοέμβριο και μέσα στο χρόνο που τους δίνει το estimate της εφαρμογής.
 
  • Like
Reactions: Vaggelis
Λοιπόν μίλησα και εγώ με την TA μου και μου είπε ότι έχω πάρει VIN αλλά και αριθμό πλαισίου. Το αμάξι μου είπε ότι φαίνεται ακόμα στη Shanghai, αν και δεν μπορεί να δει αν ταξιδεύει και με πιο πλοίο είναι. Εγώ πάντως το VIN θα το δω όταν φτάνει κοντά στο προορισμό. Οπότε λογικά θα μάθω, αν είναι σε ένα από τα δύο glovis, όταν περνάνε το SUEZ.
 
  • Like
Reactions: GeorgeM3SR
Για να δούμε, σήμερα εντωμεταξυ μπήκα και στη φαση της αίτησης σε φάση Υποβολής δικαιολογητικών Ολοκλήρωσης στο κινούμαι ηλεκτρικά. Φαίνεται ότι τα πράγματα λόγω και της μείωσης των αιτήσεων λόγω ελλιπών πόρων, κινούνται εμφανώς πιο γρήγορα.
Πότε είχες κάνει αίτηση στο Κινουμαι Ηλεκτρικα 2? Εγώ είχα κάνει 3 Οκτωβρίου κ ακόμα δεν έχω νέα. Ελπίζω να μεταφέρουν τα χρήματα που τους έχουν περισεψει από τα διαθέσιμα για ταξί όπως έχει γράψει το Αποκάλυψη: Έτσι θα κρατηθεί στη «ζωή» το «Κινούμαι Ηλεκτρικά 2» | carandmotor.gr
 
Πότε είχες κάνει αίτηση στο Κινουμαι Ηλεκτρικα 2? Εγώ είχα κάνει 3 Οκτωβρίου κ ακόμα δεν έχω νέα. Ελπίζω να μεταφέρουν τα χρήματα που τους έχουν περισεψει από τα διαθέσιμα για ταξί όπως έχει γράψει το Αποκάλυψη: Έτσι θα κρατηθεί στη «ζωή» το «Κινούμαι Ηλεκτρικά 2» | carandmotor.gr
11 Σεπτέμβρη που έκανα και τη παραγγελία και 20 Σεπτέμβρη έγινε δεκτή και μπήκε στη φάση αίτηση προς υπαγωγή.
29 Σεπτέμβρη τελείωσαν οι πόροι. Έπρεπε να το είχαν κάνει ήδη αυτό με τα taxi, γιατί 2 μήνες μένουν για το πρόγραμμα έτσι και αλλιώς.
Τι να πω μακάρι να δώσουν ένα boost, αν και τους έχω να το κάνουνε γάργαρα. Ποιος να κάτσει να δουλέψει τώρα με τόση γραφειοκρατία, έρχονται και Χριστούγεννα, άσε που αργούνε και οι επόμενες εκλογές.🤣
 
11 Σεπτέμβρη που έκανα και τη παραγγελία και 20 Σεπτέμβρη έγινε δεκτή και μπήκε στη φάση αίτηση προς υπαγωγή.
29 Σεπτέμβρη τελείωσαν οι πόροι. Έπρεπε να το είχαν κάνει ήδη αυτό με τα taxi, γιατί 2 μήνες μένουν για το πρόγραμμα έτσι και αλλιώς.
Τι να πω μακάρι να δώσουν ένα boost, αν και τους έχω να το κάνουνε γάργαρα. Ποιος να κάτσει να δουλέψει τώρα με τόση γραφειοκρατία, έρχονται και Χριστούγεννα, άσε που αργούνε και οι επόμενες εκλογές.🤣
Καλημέρα! Η αλήθεια είναι ότι για ηλεκτρικό αυτοκίνητο η απόφαση πάρθηκε μέσα Σεπτεμβρίου όταν και ολοκληρώθηκε και η εγκατάσταση φωτοβολταϊκου στο σπίτι μετά από μεγάλη αναμονή της δεδηε. Αρχικά μάλιστα το πλάνο ήταν γισ το ΕΧ30 της Volvo αλλά το νέο Tesla κέρδισε! Για ιδιωτικό αυτοκίνητο το παίρνω, απλά όπως λέει κ το άρθρο ελπίζω να μεταφέρουν χρήματα στο πρόγραμμα από αλλού που τους έχουν τελικά περισεψει.
 
Καλημέρα! Η αλήθεια είναι ότι για ηλεκτρικό αυτοκίνητο η απόφαση πάρθηκε μέσα Σεπτεμβρίου όταν και ολοκληρώθηκε και η εγκατάσταση φωτοβολταϊκου στο σπίτι μετά από μεγάλη αναμονή της δεδηε. Αρχικά μάλιστα το πλάνο ήταν γισ το ΕΧ30 της Volvo αλλά το νέο Tesla κέρδισε! Για ιδιωτικό αυτοκίνητο το παίρνω, απλά όπως λέει κ το άρθρο ελπίζω να μεταφέρουν χρήματα στο πρόγραμμα από αλλού που τους έχουν τελικά περισεψει.
Κατάλαβα και εγώ αρχικά το ex30 γλυκοκοίταζα.
Έχω βάλει και εγώ 6x410watt panel εδώ και κάνα χρόνο, αλλά με προσωπική εργασία και εγκατάσταση. Απλά δεν έχω ανακατευτεί με τη ΔΕΔΗΕ, γιατί το νοικιάζω το σπίτι και ήθελα να ασχοληθώ μόνος μου!!!
 
Σήμερα το πρωί μετά από 2 εβδομάδες το VIN εμφανίστηκε πάλι στην εφαρμογή.. Άρα πλησιάζει η παράδοση;
 

Attachments

  • IMG_3308.jpeg
    IMG_3308.jpeg
    610.2 KB · Views: 23
Επιτέλους σκέφτηκαν το αυτονόητο, που γίνεται σε όλο το κόσμο, να περνάει η επιδότηση απ' ευθείας στις εταιρείες και να έρχεται στο καταναλωτή η τιμή πλην αυτής.
Μένει βέβαια να εφαρμοστεί, αν δεν τους κράξουν οι τράπεζες και φυσικά να μείνει το ίδιο ποσό της τωρινής επιδότησης.
 
21/11 λέει παράδοση! Σήμερα βγήκε το invoice
View attachment 986454
Δυστυχώς η ημερομηνία που λέει το invoice δεν ισχύει από ότι μου είπε η TA μου, είναι και αυτό μέρος του αυτοματοποημένου συστήματος. Μόνο αν έρθει sms δίνουμε βάση. Προς το παρόν και σε αυτούς τα έχουνε καθυστερήσει και περιμένουν τα εκθεσιακά και test drive, μέσα του μήνα.
Εμένα πάντως της το δείχνει ακόμα στη Κίνα, οπότε δεν με βλέπω για το 2023!!!
Κρίμα και είχα μια ελπίδα!!!
 
Δυστυχώς η ημερομηνία που λέει το invoice δεν ισχύει από ότι μου είπε η TA μου, είναι και αυτό μέρος του αυτοματοποημένου συστήματος. Μόνο αν έρθει sms δίνουμε βάση. Προς το παρόν και σε αυτούς τα έχουνε καθυστερήσει και περιμένουν τα εκθεσιακά και test drive, μέσα του μήνα.
Εμένα πάντως της το δείχνει ακόμα στη Κίνα, οπότε δεν με βλέπω για το 2023!!!
Κρίμα και είχα μια ελπίδα!!!
Λοιπόν κι εμένα πριν 2 βδομάδες που είχα περάσει από την αντιπροσωπεία μου είχε πει ότι το τελευταίο του στίγμα ήταν στη Σανγκάη αλλά μπορεί να έχει φτάσει στο Σουέζ!!! (δεν ξέρω πως γίνεται αυτό). Λογικά δεν ξέρουν σε ποιο καράβι και που βρίσκεται όταν είναι σε μεταφορά παρά μόνο όταν φτάσει. Επειδή έχουμε ίδια ημερομηνία μπορεί να είναι στο ίδιο καράβι. Όχι ότι δίνω μεγάλη βάση σε αυτό που βγάζει το app αλλά μέχρι τώρα βγάζει νόημα.