Welcome to Tesla Motors Club
Discuss Tesla's Model S, Model 3, Model X, Model Y, Cybertruck, Roadster and More.
Register

Greek M3 Highland Arrivals 2023

This site may earn commission on affiliate links.
Στην εφαρμογή είδα και εγώ το VIN, είναι το ίδιο με αυτό που είχα βρει και υποψιάζομαι ότι μπορεί να είναι στο Glovis champion που πηγαίνει στην Βαρκελώνη.
 
Last edited:
Μόλις είδα και εγώ το Vin στην εφαρμογή μόνο και όχι στο site, χωρίς βέβαια να αλλάξει η ημερομηνία.
Για να δούμε αν θα τα έχουμε μέχρι τις γιορτές τα αυτοκίνητα. Ειδικά αν ισχύει ότι το VIN εμφανίζεται όταν περάσουν από το Σουεζ τότε λογικά είναι κάπου στη Μεσόγειο αν οχι σε κάποιο λιμάνι. Στο Μιλάνο επίσης έχει η αντιπροσωπεία εκεί τα μοντέλα στην έκθεση από τη προηγούμενη βδομάδα άρα λογικά σε 1-2 βδομάδες ίσως τα έχουν κ εδώ τα εκθεσιακα.
 
Οπωσδήποτε για οικονομία αλλά και για το καλοκαίρι, που θα βράζει η οροφή. Βέβαια με βαθμό ορατότητας από 55% μέχρι 70% αναγκαστηκά, γιατί πέρα ότι δε θέλω να χάσω το εφέ, με μεγαλύτερο ποσοστό υπάρχει μια πιθανότητα κρακαρίσματος, από κάποιες αναφορές στο προηγούμενο μοντέλο, όπου είχαν βάλει πολύ σκούρα τζάμια.
Προς το παρόν σκέφτομαι να βάλω μόνο στα πλαϊνά παράθυρα και με προβλημάτιζε η οροφή.. Με έβαλες σε σκέψεις. Επίσης για τα λάστιχα τα e.Primacy έχω ακούσει κ διαβάσει τα χειρότερα ειδικά σε βροχή. Σκέφτομαι μήπως τα αλλάξω άμεσα σε michelin sport pilot που τα έχω και τώρα και ειναι το πολύ καλά. Θα χάσει σε αυτονομία σίγουρα αλλά θα κερδίσει σε ασφάλεια θεωρώ.
 
Προς το παρόν σκέφτομαι να βάλω μόνο στα πλαϊνά παράθυρα και με προβλημάτιζε η οροφή.. Με έβαλες σε σκέψεις. Επίσης για τα λάστιχα τα e.Primacy έχω ακούσει κ διαβάσει τα χειρότερα ειδικά σε βροχή. Σκέφτομαι μήπως τα αλλάξω άμεσα σε michelin sport pilot που τα έχω και τώρα και ειναι το πολύ καλά. Θα χάσει σε αυτονομία σίγουρα αλλά θα κερδίσει σε ασφάλεια θεωρώ.
Εγώ σε 255/35 R19 φοράω τα goodyear eagle f1 assymetric 6 και είμαι πιο ευχαριστημένος από οτι τα pirelli P0 που φόραγα παλιά.
Όταν έρθει με το καλό θα δοκιμάσω τα hankook ion evo, που φοράει μαμά και φαίνεται να έχουν καλά στατιστικά και αν δε μου κάνουν σε κανα χρόνο θα βάλω τα f1 που για εμένα δεν υπάρχουν, είτε σε στεγνό είτε σε βρεγμένο και σε τετρακίνητο δε σπινιαρουν καθόλου σε εκκίνηση τουλάχιστον στα 300+hp που είναι το τωρινό μου καθημερινό αμάξι.
 
Διάβασα σε ένα site ότι τα VIN δίνονται στο app όταν το καράβι είναι μεταξύ Taiwan και Sri Lanka. Αν αληθεύει, που φαίνεται και πιο πιθανό βάση ημερομηνιών, το δικό μου λογικά βρίσκεται στο Glovis Challenge, το οποίο φτάνει 22 Νοέμβρη στη Βαρκελώνη
 
Διάβασα σε ένα site ότι τα VIN δίνονται στο app όταν το καράβι είναι μεταξύ Taiwan και Sri Lanka. Αν αληθεύει, που φαίνεται και πιο πιθανό βάση ημερομηνιών, το δικό μου λογικά βρίσκεται στο Glovis Challenge, το οποίο φτάνει 22 Νοέμβρη στη Βαρκελώνη
Τι ημερομηνία παράδοσης έχεις;
 
Ισως τα πρώτα έρθουν με το Neptune Tharros που έφυγε χθες από Βαρκελώνη για Πειραιά
Μπορεί κάποια πισωκίνητα ή μόνο της έκθεσης. Δεν νομίζω να υπάρχουν dual motor στα πρώτα. Αν και στο Marine traffic, το συγκεκριμένο το δίνει ότι πάει Τυνησία.
 
Μπορεί κάποια πισωκίνητα ή μόνο της έκθεσης. Δεν νομίζω να υπάρχουν dual motor στα πρώτα. Αν και στο Marine traffic, το συγκεκριμένο το δίνει ότι πάει Τυνησία.
Καλησπέρα. Το δικό μου που είναι το RWD δίνει παράδοση έως 4 Δεκεμβρίου. Αν κ λογικα θα πάει για τέλος χρόνου. Θεωρώ η ημερομηνία δεν έχει μέσα το πόσο χρειάζεται για να πάρει πινακίδες κ τέτοια. Μαζί με τις γιορτές ποιο σύντομα από τέλος Δεκεμβρίου αρχές Ιανουαρίου το θεωρώ δύσκολο
 
Καλησπέρα. Το δικό μου που είναι το RWD δίνει παράδοση έως 4 Δεκεμβρίου. Αν κ λογικα θα πάει για τέλος χρόνου. Θεωρώ η ημερομηνία δεν έχει μέσα το πόσο χρειάζεται για να πάρει πινακίδες κ τέτοια. Μαζί με τις γιορτές ποιο σύντομα από τέλος Δεκεμβρίου αρχές Ιανουαρίου το θεωρώ δύσκολο
Οι πινακίδες ειναι το λιγότερο, βγαίνουν παράλληλα εφόσον έχει πλαίσιο το αμάξι και είναι πληρωμένο. Το θέμα είναι τα logistics. Πάντως δεν θα είναι και απίθανο, για τις πρώτες παραγγελίες του Σεπτέμβρη να παραδοθούν μέσα Δεκέμβρη, γιατί φαντάζομαι θα πάει με σειρά προτεραιότητας. Αλλά θα δείξει, δε μένει και πολύ σε 1-2 μήνες max πιστεύω και θα τα έχουμε.
 
Καλησπέρα, σήμερα μίλησα με την TA και μου είπε ότι όντως υπάρχουν κάποια αμάξια, ίδιας ημερομηνίας παραγγελίας με το δικό μου, στη Βαρκελώνη, αν και εμένα ακόμα μου το εμφανίζει Σανγκάη. Βέβαια μπορεί όντως να είναι Βαρκελώνη κάποια και να φαίνονται Κίνα ακόμα, αλλά με τα logistics εκεί επικρατεί ένα χάος και προσπαθούνε να δούνε το τι γίνεται, ποια είναι για Ελλάδα και πως θα τα συγκεντρώσουν, ώστε να τα στείλουν με κάποιο πλοίο της Neptune λογικά, προς Πειραιά.
 
Καλησπέρα, σήμερα μίλησα με την TA και μου είπε ότι όντως υπάρχουν κάποια αμάξια, ίδιας ημερομηνίας παραγγελίας με το δικό μου, στη Βαρκελώνη, αν και εμένα ακόμα μου το εμφανίζει Σανγκάη. Βέβαια μπορεί όντως να είναι Βαρκελώνη κάποια και να φαίνονται Κίνα ακόμα, αλλά με τα logistics εκεί επικρατεί ένα χάος και προσπαθούνε να δούνε το τι γίνεται, ποια είναι για Ελλάδα και πως θα τα συγκεντρώσουν, ώστε να τα στείλουν με κάποιο πλοίο της Neptune λογικά, προς Πειραιά.
Άρα ουσιαστικά δεν ξέρουν ακόμα που βρίσκονται τα αυτοκίνητα ακόμα και αν έχουν πάρει VIN. Για τα εκθεσιακα είχαν νέα? Τουλάχιστον να το δούμε από κοντά κ μακάρι να αφήνουν κ για test drive
 
Άρα ουσιαστικά δεν ξέρουν ακόμα που βρίσκονται τα αυτοκίνητα ακόμα και αν έχουν πάρει VIN. Για τα εκθεσιακα είχαν νέα? Τουλάχιστον να το δούμε από κοντά κ μακάρι να αφήνουν κ για test drive
Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι θα έρθουν μαζί με κάποιες παραγγελίες. Δεν ξέρω λίγο μπερδεμένα τα πράγματα.
 
Ας ελπίσουμε να είναι στο Neptune tharros που φτάνει Πειραιά αύριο το μεσημέρι..
Μακάρι να είναι όπως τα λες!!! Αν συμβαίνει αυτό τότε όσοι έχουμε ημερομηνία στο app για αρχές Δεκεμβρίου τότε θα ισχύει. Γενικά η Tesla προσπαθεί στο 4ο τρίμηνο κάθε έτους να έχει όσες περισσότερες πωλήσεις γίνεται
 
Καθώς περιμένουμε τα ωραία μας Highlands ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος εγκαταστήσει φορτιστή. Σκέφτομαι να βάλω της Tesla για καλύτερο integration. Έχει ψάξει κάποιος το θέμα περισσότερο? Εχετε ήδη βάλει κάποιον φορτιστή? στο σπίτι έχω μονοφασικη γραμμή
 
Last edited:
Καθώς περιμένουμε τα ωραία μας Highlands ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος εγκαταστήσει φορτιστή. Σκέφτομαι να βάλω της Tesla για καλύτερο integration. Έχει ψάξει κάποιος το θέμα περισσότερο? Εχετε ήδη βάλει κάποιον φορτιστή? στο σπίτι έχω μονοφασικη γραμμή
Εγώ δεν έχω εγκαταστήσει φορτιστή ακόμα, αλλά θα πάρω λογικά της tesla τον wall connector 3 και εγώ για μονοφασική γραμμή, αλλά επειδή είμαι στο ενοίκιο, αν μετακινηθω ή πάω στο μελλον σε δικό μου σπίτι θέλω και το τριφασικό ως επιλογή. Γενικά επειδή θα χρησιμοποιήσω των ηλεκτρολόγο που έχω στη θαλαμηγό που δουλεύω, είπαμε επειδή στο ρόλοι έχω 40 A ασφάλεια, να βάλω μετά το ρολόι ένα πίνακα με διαχείριση φορτίων και 32A ασφάλεια, ο οποίος αν ανιχνεύσει ότι το σπίτι έχει μεγάλη κατανάλωση θα κόβει και θα ενεργοποιεί αυτόματα τη φόρτιση του αυτοκινήτου.
Επίσης επειδή σήμερα πέρασα και έδωσα προκαταβολή για τo llumar valor, το ppf, ρώτησα για τη τοποθέτηση μεμβράνης στο μπροστά παμπριζ και στη οροφή. Μου είπαν ότι μπροστά δε βάζουν και στην οροφή μόνο με ευθύνη του πελάτη γιατί, αν έχει λευκή ταπετσαρία παίζει να του τη λερώσουν και δεν παίρνουν την ευθύνη. Εγώ έχω σκοπό βέβαια να βάλω στη llumar, πέρα από το ppf, τα nano ceramic φιμε, όπου μπορούνε και για την οροφή θα το σκεφτώ αν τη βάλω σε αυτούς ή μαζί με το μπροστινό τζάμι σε κάποια άλλη εταιρεία.
 
Αν έχει κάποιος πάντως πάρει φορτιστή της Tesla θα ήθελα να μάθω τη διαδικασία παραγγελίας. Αν το έκανε από το site της Tesla ή έστειλε email στο service, γιατί θέλω να παραγγείλω και κάτι άλλα αξεσουάρ και θέλω να ρωτήσω και τη συμβατότητα, με το προηγούμενο model 3.