Welcome to Tesla Motors Club
Discuss Tesla's Model S, Model 3, Model X, Model Y, Cybertruck, Roadster and More.
Register

Import Model 3 Canada to USA

This site may earn commission on affiliate links.

bs22

New Member
Nov 27, 2022
2
0
USA
Hi all,
I've come across various import threads here but I have some more specific questions about importing a car into the US with a lein. I called the closest land crossing to me and the agent confirmed all I need is a compliance letter and title.

For those living in Canada(BC), I presume the title is just my insurance papers? I don't think BC has 'titles' alone for vehicles.

I plan on registering my car in the state of Washington, at any point is there any agency/body that checks if theres a lein on the vehicle? I plan on just continuing to make payments as is on the car without having to pay it off. Will this be a problem?
 
Всім привіт,
Я натрапляв тут на різні теми щодо імпорту, але у мене є кілька більш конкретних запитань щодо імпорту автомобіля до США з лейном. Я зателефонував у найближчий до мене наземний пункт перетину, і агент підтвердив, що все, що мені потрібно, це лист про відповідність і титул.

Для тих, хто живе в Канаді (Британська Колумбія), я припускаю, що титул - це лише мої страхові документи? Я не думаю, що BC має «назви» лише для транспортних засобів.

Я планую зареєструвати свій автомобіль у штаті Вашингтон. Чи існує будь-яка агенція/орган, який перевіряє, чи є на автомобілі автомобіль? Я планую просто продовжувати здійснювати платежі, як і за автомобіль, без необхідності оплачувати його. Це буде проблемою?
Привіт, вам вдалося перевезти свою Tesla до США? і чи вдалося вам отримати лист про відповідність від Tesla? Я теж зараз займаюся цим питанням